پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاه حیات وحش است که در حد فاصل بین بلندی های البرز واقع در شرق استان گلستان واقع شده است . پارک ملی گلستان در قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ، « پارک ملی محمدرضا شاه » نامیده می شد .

این پارک اولین پارک ملی ایران است که در میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ذخیره گاه های زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است .

حد غربی آن از روستای تنگراه در استان گلستان شروع می شود و حد شرقی آن در روستای رباط قره بیل واقع در استان خراسان شمالی پایان می یابد . این پارک ، پناهگاه حفاظت شده و ویژه ای برای انواع حیوانات از قبیل خوک ، خرس ، شغال ، بز کوهی ، گرگ ، گربه وحشی ، گوزن و غیره می باشد .

گلستان ، بزرگ ترین پارک طبیعی ایران است که بیش از ۹۱ هزار کیلومتر وسعت دارد .

پوشش گیاهی

بلوط ، بلند مازو ، ممرز ، انجیلی ، پلت ،شیردار ، کرکو ، آزاد ،اوری ، توسکای قشلاقی ، کلهو ، انجیر ، توت ، ملچ ، داغداغان ، ازگیل ، ولیک ، زالزالک ، سیاه تلو ، گوجه وحشی ، شیر خشت ، گردو ، تمشک ، انار وحشی ، گلابی وحشی ، زرشک ، تاغ ، گز ، پرند ، کاروانکش ، کلاه میر حسن ، گون ، چوبک ، درمنه ، خارشتر و ارس .

پستانداران

مرال ، شوکا ،خرس قهوه ای ، پلنگ ، خوک وحشی ، گربه جنگلی ، تشی ، آهو ، قوچ و میش ، پلنگ ، گرگ ، روباه ، کل ، بز .

پرندگان

قرقاول ، کبک ، تیهو ، زنگوله بال ، کوکر سینه سیاه ، ابیا و بلدرچین ، قرقی ، دلیجه ، سارگپه پا بلند ، سارگپه ، عقاب دوبرار ، دال شیا ، دال ، عقاب دریایی دم سفید ، مرادان ، بالابان ، هما ، دارکوب سیاه ، بلبل ،توکای باغی ، سهره ها ، سکاها ، زرده پره ها ، مگس گیرها ، زنبورک ها و دم سرخ ها .

این پارک تا قبل از سال ۱۳۳۶ شکار گاه محسوب می شد . در شهریور ۱۳۴۲ به پارک محمد رضا شاه تغییر نام داد و در سال ۱۳۵۳ به پارک ملی تبدیل شد . پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ با وسعت ۹۱۸۹۵ هکتار تحت حفاظت قرار گرفت . این پارک در ۵۵ کیلومتری شرق گنبد و ۱۱۵ کیلومتری غرب بجنورد در مسیر مشهد واقع شده است . رویش های اصلی پارک به علت ۳ اقلیم متفاوت متنوع است .

این پارک با وسعت ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار در بین جاذبه های طبیعی و توریستی استان گلستان منحصر به فرد است و زائران حرم امام رضا (ع) و مسافران نوروزی پس از عبور از منطقه کویری استان خراسان شمالی با حضور در این طبیعت زیبا به آرامش می رسند .

در این پارک زیبا آبشارهای زیبایی وجود دارد که مسافران در کنار این آبشارها و رودخانه های ان به استراحت می پردازند . علاوه بر آبشار زیبای آق سو ، آبشار جنگل گلستان با ارتفاع ۷۰ متر و آبدهی ۳۰ لیتر در ثانیه در ۴۰ کیلومتری شهر گالیکش قرار دارد .

در این پارک رودخانه های متعددی جریان دارد که مهمترین انان را می توان رود خانه مادرسو ، زاو ، قرتو ، چشمه های گلشن ، گلستان ، جانو ، سردارخانه ، دوشان ، آق سو ، کرکولی و ... نام برد .

مهمترین کوه ها و دره های این بوستان را می توان " ارتفاعات قره قون ، تنگه گل ، شاخا ، یکه قدم ، المه ، قره قاشلی ، قوفی قورچی و ... و دره های آلمه آق سو ، آلی دالی ، آدنس ، حمشیدآباد ، قزقلعه ، آلوباغ ، خشک و ... نام برد .

چشم انداز های دیدنی و منحصر به فرد این بوستان ، دره " آبشار " در کنار بزرگراه آسیایی و پنج کیلومتری شرق " تنگه گل " با آبشار زیبا و بلند آن ، دره " آلمه " ، دره " آلی " ، دره " آنسر " و دره " قرغون " است .

از پدیدههای طبیعی موجود در این منطقه ، جنگل های انبوه و بهم فشرده ای که در دامنه کوه و بستر دره است و جریان رودخانه و همچنین چشمه های دائمی و فصلی فراوان مناظری زیبا از جلوه های آفرینش را در پیش روی مشتاقان طبیعت قرار داده است .

بازگشت به صفحه اخبار