برپایی نمایشگاه بین المللی گردشگری راه ابریشم در چین

جاده ابریشم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta)، از آنجا که این نمایشگاه که از 19 تا 21 سپتامبر (30-28 شهریور) برگزار خواهد شد اهدافی متفاوتی در پیش رو دارد؛ رویدادی منحصر به فرد در صنعت گردشگری چین به شمار می رود. این نمایشگاه همچنین بر آن است تا بخش مشخصی از تاریخ باستان چین و نیز ارتباط عمیق آن با کشورهایی را که میزبان آنها خواهد بود نمایان سازد. علت انتخاب استان شیان برای برگزاری این نمایشگاه آن است که این استان یکی از چهار پایتخت باستانی چین و مبدا اصلی راه ابریشم است. از این گذشته این استان در سال 2013 شاهد ورود سه میلیون گردشگر بود که این رقم به معنای افزایش محبوبیت این شهر است.

پس از نشست وزرای کشورهای مسیر راه ابریشم در نمایشگاهIBT برلین در 2013، انتظار می رود بیش از 500 شرکت کننده از کشورهای گوناگون و 30000 بازدید کننده عمومی از این نمایشگاه بازدید کنند.

به نظر می رسد این نمایشگاه برای بازدیدکنندگان رویدادی بزرگ محسوب شود چرا که فرصت بازدید از راه ابریشم را با تفکری نوین خواهند یافت. باید به یاد داشته باشیم که این مسیر تنها گذرگاهی برای گذر از چین نیست بلکه کانال ارتباطی کشورهای متعددی به شمار می رود که در گونه اولیه خود از ژاپن، چین، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، ایران و عراق و حتی تا هندوستان، سوریه، ترکیه و کره جنوبی نیز امتداد می یافت. امید می رود که این ارتباط و تاریخ مشترک میان این کشورها امکان محافظت از میراث تاریخی این مسیر را فراهم آورد.

تصور می شود که امکان راه اندازی "کمربند اقتصادی راه ابریشم" در صورت اتحاد کشورهای مسیر با یکدیگر وجود داشته باشد. نمایشگاه شیان امسال نخستین دور برگزاری خود را پشت سر خواهد گذاشت و امید می رود که طی پنج سال آینده به رویداد سالانه معتبری در این حوزه تبدیل شود و تعهدی برای حفظ و نگهداری این مسیر باشد.

بازگشت به صفحه اخبار