چشم انداز اقتصاد جهانگردی جام جهانی برزیل

جام جهانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از دنیای اقتصاد، یک رویداد ممکن است به صورت متناوب و سالانه یا چند سال یکبار (مسابقات جام جهانی فوتبال) برگزار شود و مدت زمان آن می‌تواند یک روزه، چند روزه تا چند هفته و در برخی موارد یکساله (انتخاب یک شهر به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام) باشد.

«جام‌جهانی» تنها نقل محفل فوتبال‌دوستان نیست، چرا که دیگر بر همه روشن است که این رویداد ورزشی، سوای آنچه به هیجانات و سرگرمی‌های مردمی بازمی‌گردد، توانسته جایگاه عمده‌ای را در اقتصاد ملی کشور میزبان و در مجموع در اقتصاد جهان بگذارد.

با این وجود مدت‌ها است که مردم کشور میزبان یعنی برزیل از هزینه‌های بسیاری که به خاطر میزبانی مسابقات جام‌جهانی 2014 به این کشور تحمیل شده است، گلایه دارند و این گلایه را در خیابان‌ها نشان می‌دهند. در وهله اول به نظر می‌رسد که شاید این اعتراضات بی‌مورد باشد و مردم این کشور باید بدانند که به‌زودی هزینه‌هایی که این کشور برای میزبانی جام جهانی متحمل شده است، به این کشور باز خواهد گشت. با وجود اینکه به گزارش توربونیوز بررسی‌ها نشان داده که برزیل در مقایسه با آفریقای جنوبی عملکرد موفق‌تری در جذب درآمد از طریق گردشگران جام جهانی داشته است، اما گویی ابهاماتی در این خصوص وجود دارد.

سایت مالی و اقتصادی WalletHub در یک اینفوگرافی به جوانب کسب و کار گونه جام‌جهانی از منظری جهانی نگاهی داشته است. براساس این گزارش که پیش از آغاز رقابت‌ها منتشر شده، مسابقات امسال در حدود بیش از 11میلیارد دلار برای برزیل هزینه داشته است که در مقایسه با دور قبلی جام جهانی در آفریقای جنوبی، نزدیک به سه برابر شده است؛‌ به این معنا که در سال 2010 آفریقای جنوبی برای میزبانی این رقابت‌ها 4میلیارد دلار هزینه کرد.

در این اینفوگرافی نگاهی نیز به تعداد قابل پیش‌بینی گردشگرانی که تا پایان این دیدارها به برزیل سفر می‌کنند، شده است. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که این مسابقات چیزی در حدود 7/3 میلیون از تماشاچی‌ها را به برزیل شهرهای محل برگزاری بکشاند که از این تعداد 600هزار نفر از خارج از کشور خواهند بود؛ این درحالی است که در چنین رویدادهایی هم گردشگری داخلی و هم گردشگری بین‌المللی در عواید اقتصادی نقش عمده‌ای خواهند داشت.

طبق این گزارش، حدود قیمت برای پروازهای اقتصادی از شهرهای عمده آمریکا به ریو چیزی بین 1200 تا 4200 دلار است و 40 درصد افزایش قیمت را در پروازهای مواصلاتی به برزیل نسبت به سال گذشته در همین کشور، شاهد خواهیم بود. این سایت همچنین تصریح می‌کند که به‌طور متوسط هر کدام از گردشگران خارجی در مدت حضور خود در کشور میزبان، 2500دلار خرج خواهند کرد.

جام‌جهانی، سود یا ضرر؟

البته این نکته تکان‌دهنده‌ای است اگر بدانیم این درآمدهای 2500دلاری از هر گردشگر نمی‌توانند نکته برجسته و مهمی در پرونده میزبان رقابت‌ها باشد؛ چرا که طبق گزارش سی‌ان‌ان برزیل برای هر کدام از این بازدیدکننده‌ها به‌طور میانگین 18هزار دلار هزینه کرده‌است و این در حالی است که طبق گزارشی از سی ان ان، آفریقای جنوبی در جام جهانی 2010، برای هر بازدیدکننده خارجی 13هزار دلار خرج کرده بود. همه اینها در شرایطی رخ می‌دهد که انتظار می‌رود بیش از دو برابر نسبت به جام‌جهانی آفریقای جنوبی، گردشگر به برزیل بیاید و این به معنای هزینه بیشتر برای این کشور است.

با این همه پیش از این توربو نیوز در گزارشی عنوان کرده بود که میانگین بهای اقامت در هتل‌های ریودوژانیرو حدود 461 دلار است که دوبرابر قیمت هتل‌های ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی است. همچنین پیش‌بینی می‌شود برزیل میزبان حدود 10 میلیون گردشگر داخلی و خارجی باشد که این رقم درمورد آفریقای جنوبی حدود 6 میلیون گردشگر بود. این درحالی است که بیشتر این گردشگران اولین سفر خود به برزیل را تجربه کرده و به گزارش توربونیوز کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که بین 20 تا 25 درصد آنها در سال‌های آتی دوباره به این کشور سفر کنند.

همه اینها در شرایطی رخ می‌دهد که برزیل به‌زودی میزبان رویداد بزرگ دیگری نیز خواهد بود و آن هم المپیک 2016 است. به نظر می‌رسد اگر عواید اقتصادی از محل برگزاری بازی‌های جام‌جهانی در برزیل در کوتاه‌مدت (مثلا در عرض یکسال) بروز پیدا نکند، اما تجهیز زیرساخت‌های آن کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه گردشگری، توان جذب دوباره و چندباره توریست‌ها را خواهد داشت؛ فارغ از آنکه روند توسعه و افزایش میزان گردشگران را پس از آن رویداد تسریع می‌بخشد.

بازگشت به صفحه اخبار